5-9 Juli 2017

Scenprogram

 
Onsdag 5 Juli
 
Scen 1 (Gropa)
19:00 Invigning av 2017 års Bälgspel vid landsvägskanten.
Allsång
Under ledning av Tord Sölvesson och Vetlanda Dk 
 
Torsdag 6 Juli
 
Ransäters kyrka 
14:00 – 15:15
Håvard Svendsrud & Øivind Farmen
Oskar Svendsrud
Lägerskolan
Odd Arne Haalas
Gundegabaletten
Leo Florin
 
Scen 1 (Gropa)
17:00 Øivind Knudsen, Bälgpolarna.
17:30 Leo Florin
18:00 Gemensamt buskspel på Tunet (vid midsommarstången) under ledning av Leffe Jonsson (mer info s. 33 )
 
Scen 1 (Gropa)
20:00 Rockbandet L.I.L.L
 
Fredag 7 Juli
 
Ransäters kyrka
14:00 – 15:15
Gundegabaletten
Christina & Tone
LEMA-bälgarna
Odd Arne Haalas
Lars Karlsson Band
Leo Florin
 
Teknologen
16:00 – 17:00
Håvard Svendsrud & Øivind Farmen Konsertkåseri ”Skandinavisk og Amerikanske trekkspill-legender”
 
Scen 1 (Gropa)
17:00 Allspel. Presentation av årets konferencierer m. m.
17:30 Rikard Wolff
18:30 Vikarbureauet
Trondsgård – Hollup´sorkester
Even Offerdal Bakken
Søren Brix
Høyt & lavt swingteam
19:30 Lars Karlsson Band
20:10 Vetlanda Dk
Christina & Tone
Bækgaard og Brix
Hammarö Dk
Øivind Knudsen
 
Scen 2
18:30 Börje Granander
Oskar Svendsrud
19:00 Bæljeleven
Iverthuns orkester
20:00 LEMA-bälgarna
Fem om dagen
20:30 Bälgpolarna
 
Lördag 8 Juli
 
Scen 1 (Gropa)
11:00 – 13:00 Expotimmen - Minneskonsert för Ragnar Sundquist & Sven Hylén
13:30 Yngvar og Pål
Halden Tk
Leo Florin
Vetlanda Dk
Sigmund Dehli´s orkester
14:30 Gundegabaletten
15:00 Solstadsbälgarna
Håvard Svendsrud & Øivind Farmen
Bæljtrøkken
Helge Balkåsen
Peter Liljedal & Beiron Hultman
16:00 Östen med resten
17:00 Säffle Dk
Oskar Svendsrud
Høyt & lavt
swingteam
Billy Opel och Anders Larsson
Fem om dagen
18:00 Bengt-Ingvars mä Anders
18:45 Roy Enger
Søren Brix
Happy Skvett
Odd Arne Halaas
Øivind Knudsen
19:30 Trondsgård – Hollup´s orkester Danskerorkesteret
 
Teknologen
13:00 – 14:00 Jazzkonsert med Frankly Speaking
14:30 – 16:00 Per Zetterlund berättar om Leif ”Pepparn” Pettersson
17:00 – 18:00 Årets dragspelare 2016 Leo Florin
Söndag 9 Juli
 
Scen 1 (Gropa)
11:00 – 12:00 Avslutningskonsert
Lägerskolan
12:15 Avslutning/Avtackning.
 

Dansprogram

Mogendans på stora dansbanan
 
Onsdag 5 juli Black Jack
 21:00 - 01:00
 
Torsdag 6 juli Mats Bergmans
21:00 - 01:00
 
Fredag 7 juli Holidays
21:00 - 01:00
 
Lördag 8 juli Jontez
21:00 - 01:00

Torsdag 6 Juli

Tid                    Loge A                                                   Loge B
18:00 – 18:45 Asker Spell og danselag                       Trivelig samvar
18:50 – 19:35 Nord – Osterdal tk                                  Filipstads Dk
19:40 – 20:25 Deje Dk                                                   Øivind Knudsen
20:30 – 21:15 Elin med venner                                      Kils Dk
21:20 – 22:05 Gorader´n                                                Sverre Risdals trio
22:10 – 22:55 Jeps                                                         Kristinehamns Dk
23:00 – 23:45 Tore Albrigtsens orkester                      Erling Moen
23:50 – 00:35 Christina & Tone

Fredag 7 Juli

Tid                   Loge A                                                       Loge B
16:00 – 16:35 Unders laget                                              Maridalen torader
16:40 – 17:15 Drammen Tk gehörsgruppa                    Bæljeleven
17:20 – 17:55 Bardølsgård og Rustands                       Finnskogsbälgarna
18:00 – 18:35 Boltitten                                                     Thomas Tjäder med vänner
18:40 – 19:15 Svingen torader                                        Christina & Tone
19:20 – 19:55 Håvards orkester                                      Løvås med venner
20:00 – 20:35 Gammeldansork. Øst & Vest                  Hulda Martines
20:40 – 21:15 Danskerorkesteret                                   Bæljtrøkken
21:20 – 21:55 Sellmans                                                   Høyt & lavt swingteam
22:00 – 22:35 Johnsendraget                                         Sigmund Dehli´s orkester
22:40 – 23:15 Vetlanda Dk                                              Happy Skvett
23:20 – 23:55 Reidar Opsals orkester                           Lars Karlsson Band
00:00 – 00:35 Fred og Frode                                         Trondsgård – Hollup´s orkester

Fredag 7 Juli

Tid                   Loge C                                                    Dansbana D
16:00 – 16:35 Lunit                                                         Britt Mariez
16:40 – 17:15 Fem om dagen                                       Roy Enger
17:20 – 17:55 Gorader´n                                               Å dem ja
18:00 – 18:35 Nord – Osterdal Tk                                Erling Moen
18:40 – 19:15 Bjursås Dk                                              Herfra & Derfra
19:20 – 19:55 Kils Dk                                                    Kristinehamns Dk
20:00 – 20:35 Asker spell og danselag                       C.C.A
20:40 – 21:15 Iverthuns orkester                                  Drøbakk Tk
21:20 – 21:55 Filipstads Dk                                          Deje Dk
22:00 – 22:35 Arvika Dk                                                Øivind Knudsen
22:40 – 23:15 Jyderups venner                                     Frisk luft
23:20 – 23:55 Stämjärnsorkestern                               Durspelskamraterna
00:00 – 00:35 Hadeland Tk

Lördag 8 Juli

Tid                   Loge A                                                   Loge B
16:00 – 16:35 Magne J Jahren                                    Årgängs Dk
16:40 – 17:15 Brit Annes                                              Guriradern
17:20 – 17:55 Hurdal og Nannestad Tk                      Friskt luft
18:00 – 18:35 C.C.A                                                     Arvika Dk
18:40 – 19:15 Maridalen torader                                 Fem om dagen
19:20 – 19:55 Duracellerna                                         Sellmans
20:00 – 20:35 Bæljtrøkken                                           Bækgaard og Brix
20:40 – 21:15 Durspelskamraterna                            Peter Liljedal & Beiron Hultman
21:20 - 21:55 Jonsson & Svendsrud                          Sigmund Dehlis orkester
22:00 – 22:35 Happy Skvett                                        Anders Larsson med vänner
22:40 – 23:15 Skarvingan                                            Lars Karlsson Band
23:20 – 23:55 Öckerö Loge                                         Høyt & lavt swingteam
00:00 – 00:35 Sande Tk                                               Kongsbergs Tk

rdag 8 Juli

Tid                   Loge C                                                   Dansbana D
16:30 – 17:10 Deje Dk                                                  Nord-Osterdal Tk
17:15 – 17:55 Vetlanda Dk                                           Gorader´n
18:00 – 18:40 Kristinehamns Dk                                 Elin med venner
18:45 – 19:25 Øivind Knudsen                                     Fred og Frode
19:30 – 20:10 Eda Eidskogs Dk                                  Bjursås Dk
20:15 – 20:55 Reidar Opsals orkester                        Hadeland Tk
21:00 – 21:40 Trondsgård – Hollup                             Svingen torader
21:45 – 22:25 Solstadsbälgarna                                 Trivelig samvar
22:30 – 23:10 Halden Tk                                               Iverthuns orkester
23:10 – 23:45 Drøbakk Tk                                            Håvards orkester
23:50 – 00:25 Jeps                                                         Bæljeleven

 

 

Skriv ut E-post